CSFD Summary Chyby

ČSFD WATCH: Prosinec 2021

Vánoční edice je zde. Prosinec byl zase ve znamení cestování a také, nepřekvapivě… Vánoc. Takže trochu méně času, ale i přesto jsou čísla oproti listopadu trochu lepší. A i jsem vlastně viděl nějaké dobré filmy.

Viděl jsem úryvky několika pohádek v TV, protože doma v Čechách se nedá uniknout, ale jinak jediný vánoční film, který jsem opravdu viděl byla novinka 8-Bit Christmas (2021) s Neil Patrick Harrisem v hlavní roli. Jo a vlastně jsem na silvestra chytil trochu sequelu Sám Doma. New Yorské dobrodružství mám nejraději.

Ale teď už k souhrnu.

Statistiky – prosinec 2021

26 záznamů
2x pět hvězdiček
0x odpad!
6 ČSFD recenzí

To dobré

No jednoznačně musíme začít jedním ze dvou letošních filmů Ridleyho Scotta. The Last Duel (2021) je jednoznačně peckou, na kterou se tak radostně dívá jako na nic jiného co letos vzniklo (film roku?). Scott bere své skvělé herecké obsazení do středověké Francie a rozehrává historickou alegorii, kde se zrcadlí současnost snad až příliš, ale film je tak zábavný a dobře natočený, že přebíjí jakékoliv obavy o přílišné agitce.

Rozhodně se nejedná o milník v jeho kariéře (což vlastně není nic jednoduchého), ale mezi oblíbené novější filmy jako Americký gangster či Marťan ho klidně zařadím. A to vlastně není špatná společnost.

Vím z recenzí, že jeho druhý letošní film House of Gucci, rozhodně nedosahuje kvalit Duelu, ale rozhodně jsem zvědavý. Snad se nezařadí k podivným filmům v jeho filmografii typu All the Money in the World.

Druhou peckou ke zmínění je rozhodně The Rescue (2021). Druhý celovečerní zářez dua Chin/Chai Vasarhelyi, kteří jenom pár let nazpět posbírali Oscara za dokument Free Solo. Vracíme se k extrémnímu sportu – místo horolezectví, máme tentokrát potápění. Tentokrát tvůrci rekapitulují záchranu dvanácti thajských dětí (+ dospělého) ze zatopené jeskyně v roce 2018. Všichni si tak trochu možná pamatujeme zprávy, které běžely v televizi měsíce, ale přiznám se, že jsem si neuvědomoval závažnost situace či detaily jejího řešení. Proto tento dokumentární návrat bylo výborně osvěžení, které je dramatické a napínavé. Skvělá práce s dokumentárním formátem.

A posledním snímkem ke zmínění jsou české Chyby (2021). Výjimečně mohu zmínit český film a mám z něj radost, protože se jedná o výbornou dramatickou love story. Příběh sblížení dvou odlišných lidí, kteří oba mají své problémy s minulostí zní fádně, ale film je excelentně zahraný. Oba hlavní, neokoukaní herci dostali pravděpodobně své životní role a zhostili se jich na jedničku.

Navíc se příběh odehrává v okolí kde jsem vyrůstal, ale to už je jenom třešnička, protože hlavně režisér Prušinovský kraluje s tímto snímkem.

To horší

Ježiši, tady se teda urodilo a zase mohu vinit hlavně české filmy.

Ale začněme za hranicemi u stráčka Disneyho, který pro nás vytvořil hranou adaptaci Cruelly (2021), kterou jsem viděl v letadle. Myslím, že jsem vlastně nikdy neviděl 101 dalmatinů, ale koncept chápu a hraná adaptace se zaměřuje na úplně jiné publikum, než jsem já. Je neuvěřitelně únavné, kolik děje, kostýmů a hudby je v tomto, přes dvě hodiny dlouhém, jednoduchém filmu. Cítil jsem se vyčerpán a umlácen audiovizuálem. Jediným světlo-bodem je možná Emma Stone, ale myslím, že mám rozhodnuto o nejotravnějším velkém filmu roku.

Zbytek tohoto (za)stěžování je, jak už jsem zmínil, z české produkce. Bábovky (2020), Medvídek (2007), Muži v naději (2011), Zakázané uvolnění (2014), Tátova volha (2018), Ženy v pokušení (2010). Při pohledu na tento satanský seznam si říkám, že snad dobrovolně podstupuji nějakou torturu. Neskutečně nízkou laťku česká komerční tvorba nasadila a o to více vyniknou malé kvalitní filmy jako třeba výše zmíněné Chyby. Všechny zmíněné filmy jsou slabé jak scénáristicky, tak hlavně herecky a dramaturgicky, kde česká kinematografie opravdu dře bídu. A mimochodem trademark „české komedie“ nevěra se řeší ve většině z nich.

Tady žádný trailer nedám, protože to jsou všechno srágory.

No pak je tady Malignant {2021), jeden z nejrozporuplnějších filmů poslední dekády, kde nevíme, jestli to James Wan myslí vážně, nebo si z nás (a studia) vystřelil. Asi je to srágora, ale vlastně je to pravděpodobně dobrý film k diskusi s přáteli.

A to je vše, uvidíme se zase za měsíc.