A máme tady nový měsíc. Únor byl o trochu chabší než předešlý leden. Z 39 záznamů jsme se dostali na 19. Nic významně dobrého jsem neviděl, jediná 5* měsíce přišla pro starší snímek, který jsem viděl předtím a zapomněl ohodnotit.
Celkově nic moc měsíc.
Statistiky – únor 2022
19 hodnocení
1x pět hvězdiček
1x odpad!
3 ČSFD recenze
To dobré
Jenom rychle zmíním tu jednu pětihvězdu. Uděluji krátkometrážnímu animáčku For the Birds (2000). Žádná novinka, spíše naopa, malý návrat do zlaté éry Pixaru. Tříminutovka, kterou si čas od času dám mi vždycky zvedne náladu i když vizuálně už trochu za více než těch dvacet let zestárla. Zajímavé je, že obvyklá líhen Pixarovských talentů, kteří se vypracují přes kraťasy, se zde nečekala – režírující Ralph Eggleston si nikdy vlastní celovečerní film nenatočil. Zajímavostí číslo dvě je, že za kamerou je podle čsfd jakýsi český Alois Nožička, bohužel se od té doby také znovu neukázal.
Asi trochu pochválím dva oskarové kandidáty. The Worst Person in the World (2021) je norským příspěvkem o jedné nevyvážené dívce a jejím romantickém vztahu/vztazích. Sympatická Renate Reinsve v romanci z neokoukaného severského prostředí. Nic více, nic méně.
Nedovolím si nezmínit nový film PTA. Licorice Pizza je rozhodně zajímavý romantický snímek, který překvapí povrchní znalce Paula Thomase Andersona, kteří mají nakoukané pouze jeho poslední filmy (post-Až na krev). Ale kdo je seznámen a fanoušek spíše Boogie Nights nebo polozapomenuté sandlerovky Opilí láskou, ten se naladí. Možná trochu delší snímek stále skvěle zapadne do škatulky “Anderson vzpomíná”, několik scén vám rozhodně nezapadne v paměti (kamión hodně připomíná jednu specifickou scénu z Boogie Nights) a myslím si, že Cooper Hoffman bude pokračovat ve šlépějích svého legendárního otce. Speciální zmíňku si zaslouží Alana Haim, která je naprosto přirozená, neokoukaná a vícevrstvá ve svém debutu. Nový PTA není revolucí, ale rozhodně zase filmovou autorskou událostí, kterou byste si neměli nechat ujít.
Ze seriálových vod mohu zmínit dva seriály.
Barry je černá komedie s Billem Haderem, který se v roli elitního zabijáka snaží najít svoji múzu v hereckém oboru. Momenty kde se přelijeme ke komedii jsou brilantní a absolvent SNL Hader je opravdu výborný v hlavní roli.
Pochválit bych chtěl také Sex Education, Netflix seriál, který se snaží rozbouřit konzervativní vlny a mluvit o sexu velmi otevřeně. První sezóna rozhodně skvělá, provokativní, ale řekl bych že ve dvou následujících, které jsme viděli se seriál proměnil v trochu příliš woke agitku. Rozhodně ale musím pochválit výběr herců, scénografii (moderní retro) a jak scénáristé dokáží žonglovat s tolika charaktery a většina z nich má zajímavý dějový oblouk.
To horší
Zase si dáme něco z českých luhů a hájů. Konečně jsem se dostal ke “klasice” českých haterů – Dokonalý polibek (2018). Snímek má v databázi pouhých, těžko uvěřitelných 9 % a je v současnosti hodnocen jako 11. nejhorší film. Slovy – devět procent. Nenáviděná koprodukce s “čertíkovskou” Luckou Vondráčkovou v angličtině je jeden velký bizár. Mířili jsme vysoko, shořeli jsme neskutečně. Možná vás potěší, že produkční kvality, scénář a hlavně herecké výkony jsou někde ve vodách The Room. Je to dobře či špatně? To nechám na vás, rozhodně máte výmluvu si tento film pustit ze “studijních” důvodů.