Unity Youtube Channels

Youtube kanály (nejen) pro Unity začátečníky

V dnešní době není nic jednoduššího než začít se učit Game Development sám ve svém volném čase. A protože se píše rok 2021, najít tutoriál videa k jakémukoliv tématu nebylo nikdy snaží. A že jich je. Spíše je problém si vybrat, najít co vám sedne a co vás dostane k vašemu cíli co nejrychleji. 

Kanály jsou různorodé, některé jsou domácké, některé více vypiplané, nasvícené, některé jsou více “na první dobrou”, některé zaměřené spíše na programování a jiné specificky na Unity feačury či na game design.

 

*Doporučení

Nehleďte příliš na specifické kategorie, které zde prezentuji, mnoho z nich se přelévá a primárně tutoriálový kanál můe nabídnou vývojářský deníček. Prostě dejte šanci všem.

Co je dle nejdůležitější, když si hledáte pro sebe vhodný YouTube kanál?

  • Učitel či hostitel. Bez něj či ní to nepůjde a přednes člověka před kamerou rozhoduje, zda s videem má cenu vydržet.
  • Jazyk. Rozhodně musíte na 100 % rozumět výkladu. Nejedná se ale pouze o jazyk samotný, ale také kvalita nahrávky a případný silný přízvuk může být velmi rušivý.
  • Rozmanitost. Rozhodně nejste nucení zakysnout s jedním. I když má kanál rozsáhlý archiv, stále rozhodně koukejte okolo a zkoušejte. Rostete a s tím i vaše potřeby.

Tutoriály - někde začít musíme

Brackeys

Cítím, že nemohu vykopnout nikde jinde než s Brackeys. Asbjørn Thirslund z Dánska (a celý jeho tým) v podstatě vytvořil šablonu pro úspěšný tutoriálový kanál (pravděpodobně i pro jiná odvětví). Kanál je striktně zaměřen na Unity Engine a ačkoliv nedávno ukončili produkci, jeho kanál za osm let existence nastřádal krátká videa v podstatě na jakékoliv téma co si jenom vzpomenete. Pokud se chcete rychle naučit principy téměř kteréhokoliv komponentu Unity v Unity nebude nic snazšího než prostě začít na vyhledáním “unity brackeys” + téma které vás zajímá.

Blackthornpro

Francouz Noa Calice dělá videa na Youtube pouhé tři roky ale rozhodně je vidět jeho velký posun od jednoduchých hříček k jeho prvním komerčním titulům The Dreadful Whispers a Dashing Fire. Noa je výtvarníkem v první řadě a jeho videa mají unikátní, silně vizuální stránku, kterou přenáší také do své tvorby. Působí hrozně mile a přirozeně.

Awesome Tuts

Rozhodně chci zmínit kanál Fahira Mehovice. Má jednoznačně výraznou osobnost, která se nedá přehlédnout a “get-it-done” přístup. Musím přiznat, že jsem přestal kanál sledovat, protože je trochu více clickbaitový v současnosti, ale v počátcích mi hrozně moc pomohl a mnoho tutoriálů mě posunulo dále a vyzkoušel jsem si mnoho různých žánrů. A vsadím se že jsem jedním z mála lidí, co dokončil jeho 8 hodinové video a dokončil repliku survival FPS prototypu. Fahir má také vlastní akademii s rozsáhlou databází a během obligátního enginu Unity je také dobrým prvním krůčkem ve vodách Unrealu, Godotu či i grafických programů.

Tutoriály - už se orientuji - kam dále?

Infallible Code

Tento kanál patří teď pravděpodobně k mým úplně nejoblíbenějším. Hlavně kvůli Charlesi Amatovi, hlavní tváři této show. Těžko popsat, ale jeho tón a verbální je tak moc přirozený, chápavý, mluví s rozvahou a pochopením, hned se se cítíte jako v bavlnce. V playlistu kanálu najdete vedle originálních tutoriálů (s vůbec ne hloupými “scénkami”), teorie a rozvahy o kódování či vývoji s kamarádem Jasonem. Občas hodnotí během live streamů zaslané ukázky kódu či vyzpovídají jiné vývojáře či Youtube tvůrce. Někdy mohou být svými zkušenostmi trochu dále, než jsem já, ale rozhodně se vždy něco nového naučím a cítím výzvu a motivaci. Pokud byste měli vyzkoušet jediný kanál z tohoto seznamu, přimlouvám se za tento.

Code Monkey

Další oblíbenec je Code Monkey, vlastním jménem Hugo. Unity samouk, který má na svém kontě už desítky titulů a několik z nich i komerčních vydaných na Steamu. Většinou se jedná o systémově komplikované strategické 2D hry. Rozhodně rád hned zmíním, že nejsem fanouškem jeho výtvarného stylu, ale na druhou stranu je konzistentní a nezdržuje se s prezentováním grafiky či zbytečně unikátních assetů. Jeho hlavní doménou jsou tutoriály, které jsou velmi, velmi silně C# orientované. Hugo raději propojuje všechno v kódu, mnoho skriptovaných objektů a využívá Unity editor jenom minimálně. Hrozně se mi líbí, že postupuje krok po kroku, malá část kódu, test v editoru, malá část kódu, test v editoru. Zní to jednoduše, ale v jeho podání to působí správně a systematické. Chci také zmínit, že je v současné době jediný z těchto zmiňovaných tvůrců od kterého jsem si koupil kurz a rozhodně jsem nebyl zklamaný.

Game Dev Guide

Tenhle klučina Matt Gambell nemá rozsáhlý archiv, ale hrozně mě baví. Hlavně má rád strategie, experimentuje, hraje si a samozřejmě vás i něco naučí. Každé video je zaměřeno na jeden komponent či sekci Unity a slušně detailně se rozebere nad daným tématem – nejen z technického, ale i z UX a game design perspektivy.

Vývojářské deníčky

ThinMatrix

Tento kanál si rozhodně zamilujete. Angličan Karl Wimble je sólo vývojář žijící (nyní) v Hamburku, má rád strategické hry, pro které si programuje svůj vlastní engine. Také si dělá vlastní grafiku a vypadá že je ultimátním sólo vývojářem. Na jeho Youtube najdete tři velké série, mapující vývoj tří her, nedokončené MMORPG, vydané božské budovatelské strategie a nyní zpracovává městskou strategii. Sledovat Karlovy vlogy je potěšením, protože sálají pohodou, sluníčkem (doslova) a odhodláním jít pomalu a jistě za vytyčeným cílem. Karl si dává na čas a dle mého zde můžete názorně sledovat, jak úmorně pomalu vývoj trvá. Zvláště když jede hlavní tvůrce sólo. Karl také propaguje udržitelný způsob života v přístupu k práci, zdravé stravování a pravidelné fyzické aktivity. To zvláště chválím v toxickém a velmi náročném prostředí herního vývojářství.

DevDuck

Klučina jménem Ben pracuje jako softwarový developer a rozhodl se stát se herním vývojářem. Líbí se mi, že je vidět jeho posun za ty pouhé dva roky na Youtube. Nenabízí žádné tutoriály, ale pohled do zákulisí někoho v celkem podobné situaci té mé, a to je strašně moc inspirativní. Přestože jsem stále zastáncem Unity sleduji ho dále i poté co přešel s jeho současná projektem pod Godot. Je ztělesněním že zarputilost přináší úspěchy.

Leadership

Thomas Brush

Další kanál někoho kdo je spíše výtvarník a multi-oborář. A úspěným. Thomas je trochu více in-your-face, typický sebevědomý Američan dle mého gusta. Ale rozhodně má za sebou zkušenosti které ho validuje v mých očích a je indie vývojářem v pozici na kterou mnoho z nás aspiruje – několik vydaných multiplatformových titulů. Thomas do dnešního dne vydal 3 úspěšné komerční hry a sám je v nich osobně zodpovědný za řadu disciplín (game design, grafika, hudba) – stále je schopný nabídnout perspektivu co jako zodpovědný sólo vývojář musí outsourcovat a dohlížet, občas přidá nějakou vlastní zkušenost a i jednoduchý tutoriál se najde.

Jason Weimann

Unity 3DCollege od Jasona Wemanna mám také hodně rád. Jason má mnoho zkušeností s vývojem onlinovek a specificky kódováním nástrojů pro game a level designery. Rozhodně doporučuji, protože jeho zaměření není příliš obvyklé a dá vám perspektivu na obor, který je trochu ve stínu jiných, populárních specialistů. Jeho tutoriály jsou někdy až příliš technické, ale je skvělé vidět další perspektivu, a hlavně Jason samotný vypadá jako ten typ se kterým byste chtěli jít na pivo.

... a závěrem

Ale samozřejmě je spousta dalších (jako třeba GameDevHQ), či také můžete „zajít“ do oficiální knihovny na learn.unity.com kde je téměř neomezené množství dalších tutoriálů a projektů.