Web Bootcamp

Absolvoval jsem web bootcamp

Tohle bude asi spíše kratší povídání, spíše takové menší poděkování a tip pro případné zájemce.

Před nějakým časem jsem zde psal příspěvek o Unity, plán je stále v provozu. Ale uvědomil jsem si, že mám vlastně slušné nedostatky i v „běžném“ kódování. V tom, které využívám více méně denně v práci v Marketingu. Mluvím hlavně o základním front endu – třech magických slovech html, css a javascript.

Musím přiznat, že toto je nevýhoda, kterou jsem za léta v práci pociťoval, a vrací se občas, přestože tyto skilly vlastně nebyly nikdy vyžadovány či očekávány od mé role. Takže letos jsem se rozhodl to změnit a v první půlce července se rozkoukal, jak bych se mohl zlepšit.

Kde začít

Začal jsem výběrem specializace, zpočátku jsem si myslel na machine learning, AI či podobný budoucí obor. Koukal jsem po několika zdrojích, akademiích a bootcampech. Ale musím přiznat, že mě celkem zaskočily vysoké ceny, mluvíme o stovkách či dokonce tisících euro. Zvláště pak u výše zmiňovaných specializovaných oborů. Nakonec jsem se rozhodl downscalovat ambice, spíše být realistický a opravdu začít trochu od začátku.

Protože pracuji (nejenom) v email marketing, vlastně celou svoji kariéru musím upravit občas něco v editoru, sem tam něco upravit či přidat. Slovy klasika, nepouštím se do žádných větších akcí. Vždy to bylo jen zalepování děr, nikdy jsem „kódování“ nestudoval, nikdy nebyl uveden pořádně do problematiky od základů, možná na střední a výšce jsme měli, hóóódně úvodní kurz na html markup. Lidičkové moji generaci, vy víte o čem mluvím, určitě pamatujete co jsme tenkrát tvořili v hodinách informatiky.

Takže zpět k výběru, rozhodl jsem jít do online kurzu. Udemy je zřejmě největší vzdělávací platformou a posledně jsou zakoupil opravdu hodně kvalitní kurz (i když od někoho koho znám a věřím mu). Zkusil jsem plně důvěřovat platformě a přes žebříčky oblíbenosti došel k jistému uživateli jménem Colt Steele. A božínku, jakou (kvalifikovanou) náhodou jsem narazil na zlato.

Rychlá data:
Kde: Udemy
Kurz: The Web Developer Bootcamp 2021

Cena: 12,99 euro
Délka kurzu 610 videí, 63.5 hodin

Kurz zakoupen: 13. července 2021
Kurz dokončen: 11. října 2021
Dokončeno: za 90 dní, přibližně 42 minut denně

Web Developer Bootcamp

Web Developer Bootcamp byl zrovna nedávno předělán a aktualizován. Nabízí přes 63 hodin výukového videa, několik interaktivních cvičení a mnoho dalších užitečných zdrojů. Colt je charismatický chlapík, co má rád Amadea a pěstuje kuřata, hned v úvodu bylo jasné, že do kurzu dává svoji osobnost a ta je hlavní přidanou hodnotou. Mohu opravdu jen doporučit, kurz je vhodný i pro úplného začátečníka. I přesto, že jsem několik lekcí znal (hlavně v úvodu a okolo html), hned s nástupem Javascriptu jsem dostal, co jsem potřeboval. Utříbený přehled od začátku do konce. Navíc jsem se doučil i několik lekcí okolo .css, které mi nikdo vlastně nikdy pořádně nevysvětlil a doteď jsem jenom předstíral že jím rozumím, mluvím o báječném světě selektrorů a flexboxu.

Ale tohle je opravdu jen začátek. Ve druhé fázi jsme dali všechno toto dohromady a vytvořili existující aplikaci v node.js. Možná, že pro někoho by byl závěrečný projekt celkem malým soustem, já jsem nadšen, protože v živé aplikaci jsme využili mnoho externích modulů což mi dá opravdu přehled co je možné (nápověda: celkem cokoliv). Schválně, nechte mě jenom vypsat několik technologií a postupů kterým jsem se naučil: MongoDB, Express, Flash, autorizace/verifikace, mapy, upload obrázků, Mapbox, Cloudinary. A není to jenom okolo těchto nových technologii, i s těmi, které již používám si jsem teď více jistý (jako třeba Visual Studio Code nebo Github).

Pokud nevěříte, můžete vyzkoušet Coltovo charisma zdarma na vlastní uši, má vlastní kanál na Youtube.

A co z toho?

Ano, já vím, že mluvíme o online bootcampu, i když intenzivním. Absolvování, znamená pouze minimum pro praktický život. Jakýkoliv kurz nedá nikdy tolik jako skutečná praxe, proto jí musím zasvětit co nejvíce vlastního času, hlavně v následujících týdnech, abych si nové zkušenosti zakořenil a snad i zlepšil v paměti.

Cítím se výborně, hlavně teď musím znalosti využít a používat jak moc to jen jde. Jako první projekt jsem vytvořil menší mikroblog, Nic světoborného, já vím. Ale funguje a děláním mých vlastních věcí podle mého se člověk naučí spoustu nových vědomostí.

Tak hurá do dalích dobrodružství.

Udemy Certificate