ČSFD Watch

ČSFD WATCH: Říjen 2021

Trochu se zpožděním, ale pokračuje v rekapitulaci minulého měsíce. Oproti září tady máme mnohem více záznamů, i přesto, že jsem měl čas vyplněn nějakým tím cestováním a na filmy bylo spíše méně času. Na druhou stranu jsem viděl několik teen utopia filmů a animovaných superhrdinů během práce. Ano, průměrné snímky sleduji půl okem. Ale ty nebudou předmětem následujících řádků.

Statistiky – říjen 2021

36 záznamů
1x pět hvězdiček
1x odpad!

To dobré

Jediná pětihvězda října byla přiřazena až na konci měsíce, ale musím zmínit, že rozhodně stojí za to. Mluvím o pecce Outpost, z roku 2020, která mě úplně rozsekala. Můj zájem o tento nenápadný film vzbudil svým bardským hlasem Critical Drinker (rozhodně doporučuji jeho video). Jedná se o válečný snímek, který vzdává poctu jednotce z jedné zapadlé základny někde uprostřed Afghánských hor. Hned od jednoho z prvních velkých, otevřených záběrů na nepřátelská skaliska si budete říkat, že tohle nemůže dopadnout špatně. A také že ne. Pro někoho může film v první polovině působit pomalu, ale mně velmi sedlo zdrženlivé seznamování se a budování nehostinné atmosféry, kdy všechno a všichni jsou proti naší malé posádce. A my víme, že tohle nemůže dopadnou dobře. V druhé polovině se rozpoutá peklo a Základna se svojí epičností, která vás chce přenést na bojiště, může vřele měřit nejlepším moderním válečným filmům, ať už za ně požadujete Zachraňte vojína Ryana, Black Hawk Down či Četu. Nečekejte provařené herecké obsazení (Orlando Bloom je opravdu jenom pro plakáty), ale všichni zúčastnění se perfektně do svých rolí hodí. A navíc je tohle více či méně podle pravdy.

Druhým doporučením bude tentokrát dokument. Jednou za čas doženu co je nového u veteránů žánrů a v říjnu došla řada na Errola Morrise. Tvůrce legendární The Thin Blue Line (1988) či Standard Operating Procedure (2008) vydal v roce 2018 nový dokument s názvem American Dharma. Jde o jeho interview s kontroverzním Stephenem Bannonem, jež byl jedním z hlavních strůjců vzestupu Donalda Trumpa. Protože znám Bannonovu personu hlavně z výstupů různých Late Show, jako zakončení vtipů, bylo jeho vystupování pro mě velkým překvapením. Ten člověk je nebezpečně charismatický a jeho machievalistický oportunizmus je skoro fascinující. Morris rozhodně není jeho příznivcem a několikrát ho velmi subjektivně konfrontuje. Navíc jako vždy, je jeho snímek vizuálně zajímavý, jeho krátká stopáž vám tak uběhne raz dva. Rozhodně doporučuji, narozdíl od The Brink (2019) o stejné osobě, ten je ukázkou do sebe zahleděného neatraktivního formátu. Takže ještě jednou, American Dharma ano, The Brink ne. 

Velmi nás s přítelkyní zaujal mexickým snímek New Order (2020), který je socialistickým torture pornem. Uprostřed pokusu o státní převrat sledujeme neštěstí a utrpení jedné středostavovské rodiny a je to “podívaná” velmi nepříjemná a silná, která vás bude odpuzovat od sledování obrazovky. Velmi dobří a uvěřitelní jsou snad všichni herci. Rozhodně dejte tomuto snímku šanci, je velmi unikátní. 

Seriály

Skončila druhá sezóna Teda Lassa, rozhodně uspokojila, a budu ještě více zvědavý kam dále to může Jason Sudeikis dotáhnout, protože finále nastiňuje konflikt, který . Na tenhle pozitivistický “bandwagon” naskočí mnohem více tvůrců.

Squid Game. Zkouknuto. Je to fajn, pohodička, žádné zjevení nového Krista, zvláště pokud znáte více než dva, tři filmy z korejského poloostrova. Já ano. Mě překvapilo cameo oblíbeného korejského herce, ale jinak nemám potřebu rozepsat se o seriálu více.

Dále můžu zmínit, že jsem se vrátil do South Parku a dávám si znovu všechno od desáté řady nahoru. A ano, je to stále aktuální pecka, která prostě formuje generace.

To horší

A teď přejdeme k tomu horšímu. Začnu s tím, co jsem rozhodně nepochopil, a to je Maps to the Stars (2014) od Davida Cronenberga. Ježíši, co jsem to sledoval? O co mělo jít? Existují desítky filmů, které mapují/střílí si/sní o Hollywoodu (namátkou zmíním výborný, podceňovaný snímek Sofie Coppoly Somewhere), a VŠECHNY jsou lepší než tento kanadský pazneht. Nenechte se nalákat na slušně znějící obsazení, na nastupujícího Pattinsona či věhlasného režiséra, tenhle snímek je definicí filmové onanie, která vznikla jenom pro noční ukájení se svých věhlasných tvůrců. Ne Cronenbergu, v téhle podobě tě nechceme.

Do zklamání musím přidat také očekávanou událost na AppleTV+, adaptaci legendární Foundation (2021) Isaaca Asimova. Přiznám, že jsem se donutil i do druhé epizody, ale na více nemám a vzdávám. Tyhle nové vesmírné odyseje nejsou holt pro mě. 

A dalším mnou nepochopeným filmem je Green Knight (2021) od talentovaného režiséra Davida Loweryho. Ano, má výborné obsazení, Dev Patel je skvělý (kdo by čekal Inda ve středověké fantasy?), ale šmankote, to je tak pomalý film. Vizuálně nádherný, ale fyzicky ubíjející. Chápu nadšení ostatních, ale rozhodně ho nesdílím.